Skogfinske stedsnavn

(kilde i hovedsak Gottlunds dagbok)

Norsk - Finsk (alfabetisk)

Abborhøgda                                         Yöperinmäki (Vinger F)

Abbortjernsberg                                 Ahvenlamminmäki (Södra F)

Abrahamstorpet                                 Ämtila (Brandval F)

Alundbekken                                       Puro (Åsnes F)

Aven                                                      Uaavila (Norra F)

Avundsåsen                                         Kymölä (Södra F)

Badstuknappen                                  Puraisen nuppi (Norra F)

Bakken                                                 Pakkala/Pakkola (Åsnes F)

Barkebråten                                        Porkkala (Brandval F)

Barskjulet                                            Havukota (Brandval F)

Bastuknappen                                    Saunanuppi (Norra F)

Bengtstorpet                                       Pennala (Bogen)

Bjurberget                                           Neuvola (Södra F)

Blindhanstorp                                    Talakara (Södra F)

Bogen                                                   Puuvi (Bogen)

Bolneset                                              Salmi (Brandval F)

Bondtorp                                             Moilainstorp (Gräsmark)

Bredsjön (torp v/ Lekvattnet)        Haikola (Lekvattnet)

Brenna                                                 Naimaho (Brandval F)

Bruntjernsberget                               Kajvalampi (Brandval F)

Burktorp                                              Porkala (Gräsmark)

Digerberget (i Nyskoga)                   Rämälä (Södra F)

Djärkneliden                                       Kekklia (Södra F)

Dragonmoen                                       Rakuuninkangas (Vinger F)

Dulpetorpet                                         Tulpa (Hof F)

Dypåsen                                               Dyypinkankas (Södra F)

Enberget                                              Katamäki (Våler F)

Ersberg                                                 Vattaho (Norra F)

Fagernes (Austmarka)                      Faunaisi (Vinger F)

Femoen                                                 Vemo (Vinger F)

Flisberget                                             Ulvimäki (Elverum F)

Frysjøberget                                        Rysjöninmäki (Grue F)

Furuberget                                          Honkamäki (Åsnes F)

Furuåsen                                             Honkahalme (Norra F)

Fäbron                                                 Karjasilta (Gräsmark)

Gammelsæterberget                          Erkomäki (Brandval F)

Gransjøen                                            Kilpola (Hof F)

Gretviken                                             Köisilä (Åsnes F)

Græsberget                                          Krasperi (Brandval F)

Gråberget                                             Harmoamäki (Hof F)

Gåstjärn                                               Sipilä (Östmark)

Haltorpet                                              Haalintorppa (Våler F)

Halvarstorp (v Nøkkelvatnet)          Martila (Östmark)

Halvarstorp/Gåstjärn (v Nøkkelv.) Sipilä (Östmark)

Halvortjernsberg                                 Sarvimäki (Grue F)

Hattaktorp                                          Hotakkala (Östmark)

Helgeberget                                     Heljamäki/Helkamäki (Grue F)

Hiransberg                                         Hiiroisenmäki (Östmark)

Holmsjötorp                                       Saarjärvi (Gräsmark)

Holt                                                      Pennaholtet (Brandval F)

Honkamakk                                       Honkamäki (Gräsmark)

Horntjärnstorp                                  Sarvilampi (Lekvattnet)

Hotarstorp                                          Huotari (Gunnarskog)

Huatorpet                                           Hujula (Åsnes F)

Husketorpet                                       Huuskola (Södra F)

Hytjanstorp                                        Hyytialä (Grue F)

Hænberget                                          Hannamäki (Elverum F)

Häppestorp                                         Heppuisentorpa (Gräsmark)

Hästberg                                              Heponmäki (Östmark)

Høgsjøberget                                      Haukamäki (Åsnes F)

Höktorp (s Lekvattnet)                    Haukola (Lekvattnet)

Håcktorp                                             Hokkala (Gräsmark)

Igelsjöberget                                       Palonmäki (Nyskoga)

Josefsberg, Søndre                            Jänsinmäki (Lekvattnet)

Juberget                                              Kirkkomäki (Södra F)

Juvberget                                            Kirkkomäki (Åsnes F)

Kajklanstorp                                       Kaikkala (Östmark)

Kammesmakk                                     Kammoisenmäki (Gräsmark)

Kampbacken                                       Kampiharju (Östmark)

Kapistorp                                             Kaupila (Östmark)

Karlstorpet                                          Koarlola (Grue F)

Kartberg                                               Karttuisen ohta (Östmark)

Karttorp                                               Karttula (Lekvattnet)

Kavelåsen (v Arnsjön)                       Puukaula (Östmark)

Kindsjöberget                                     Riitaho (Södra F)

Kindsjön                                               Sänkaho (Södra F)

Kittmon                                                Pohjus Kitula (Lekvattnet)

Kittorp (v Långtjernåsen)                 Kitula (Gräsmark)

Kjerringholmen                                  Akkasaari (Grue F)

Kroktorp                                              Ruukinmäki (Gräsmark)

Kronskogen                                Ruununmaa(Östmark/Fryksände)

Kvarnberg                                          Härköisen autio (Lekvattnet)

Kvarntorp                                           Myllyllä (Lekvattnet)

Kvesetberget                                      Kusetinmäki (Hof F)

Kymmen                                             Etelä-Kömi (Gräsmark)

Käcktorp                                             Kähkölä (Lekvattnet)

Käckåsen                                            Kähköisen kankas (Östmark)

Kärnberget                                         Konkari (Nyskoga)

Kösstorp                                             Kössila (Gunnarskog)

Lauvåsen                                            Fielanmäki (Brandval F)

Lia                                                       Ullila (Södra F)

Lill-Rännberg                                   Kotamäki (Östmark)

Lomsen                                             Lumsintorpa (Lekvattnet)

Lukashaugen Vestre                       Jänsilä (Grue F)

Lukashaugen Østre                         Perttula (Grue F)

Luktorpet                                          Liukoinen (Grue F)

Lusketorp                                          Luskala (Gräsmark)

Lutnes                                                Lutua (Trysil F)

Lystadberget                                    Lyystamäki (Brandval F)

Lønnhøyden                                     Vuaaheninmäki (Vinger F)

Løvhaugen                                       Räisälä (Grue F)

Løvhøgda                                         Lehtomäki (Brandval F)

Lövåsen                                            Lehtomäki (Lekvattnet)

Långflon                                           Pitkäsuvanto (Norra F)

Långnäs (v Kymmen)                    Lounasi (Gräsmark)

Långnäs                                            Kukkola (Gräsmark)

Långsjöhöjden                                Sipilä (Lekvattnet)

Långtjärnstorp                                Koakkolampi (Gräsmark)

Mackartejärn (v Bjurberget)        Nikkarila (Södra F)

Mackaretjärn (underbruk av)      Lehtolamminaho (Södra F)

Mangstrand                                      Monkanranta (Vitsand)

Mannisbråten                                   Mannisen aho (Vitsand)

Marklärten                                        Sorkan Rouka (Östmark)

Melandstorpet                                  Moilainstorpet (Vinger F)

Mengåa                                               Mängenjoki (Vinger F)

Mortenstorp                                      Käiväräisen autio (Brandval F)

Mosevatnet                                        Jaakola (Brandval F)

Myrgubben                                        Härköisen autio (Lekvattnet)

Nordre Vermunden                          Koisila (Åsnes F)

Norra Pyntetorp                                Pyntälä (Gräsmark)

Norra Röjdåsen                                 Puttola (Östmark)

Norra Viggen                                     Vaisila (Nyskoga)

Nytorpet                                             Koarlola (Grue F)

Närkelanstorpet                               Närkilä (Bogen)

Nässkogen                                         Törölä (Gräsmark)

Oreholtet                                           Lebiko (Vinger F)

Ormberget                                         Kärmemäki (Brandavl F)

Ormhöjden                                      Mortila/Puntainen (Lekvattnet)

Orrtorp                                              Orala (Gräsmark)

Peistorpet                                         Piesala (Åsnes F)

Peistorpsmoen                                Kankas (Åsnes F)

Popetorp                                           Puupola (Gräsmark)

Pynten                                                Pyntälä (Vinger F)

Pylketorp                                           Ruusinmäki (Östmark)

Pyntetorp                                          Puontila (Lekvattnet)

Rauken                                              Ryökä (Hof F)

Rintetorp                                          Kallaslampi (Gräsmark)

Ronketorpet                                     Ronkaistentorpa (Brandval F)

Rosastorp                                          Rusala (Östmark)

Rotberget                                          Raatikkala (Grue F)

Rotnemoen/Samuelsmoen            Samulinkangas (Grue F)

Runketorp                                         Ronkaisentorppa (Gräsmark)

Runnsjötorp                                     Uötilä (Östmark)

Runnisjöviken                                   Rantamäki (Östmark)

Rämestorp                                         Rämäksentorppa (Gräsmark)

Röjden                                                Ryki (Södra F)

Röjdoset                                             Purala (Östmark)

Rönningen                                         Raivio (Gunnarskog)

Rådelsbråten                                     Rajaho (Våler F)

Rådelsbråten                                     Rajaho (Norra F)

Råholtet/Abrahamstorpet              Suutarinsauna (Brandval F)

Sigfridstorp                                        Sipilä (Östmark)

Sikasvik                                              Sikaisenlahti (Gräsmark)

Sikåa                                                   Siikajoki (Vinger F)

Silkisberget                                       Siikaisen autio(Brandval F)

Silkisberget                                       Siloisen autio(Brandval F)

Skasen                                               Kassin (Brandval/Grue F)

Skasberget                                        Kassinmäki (Grue F)

Skasenden                                        Kassinpää (Grue F)

Skjærberget                                      Napura (Trysil F)

Skråckarberget                                Vilhula (Södra F)

Skåkberget                                        Soljomäki (Grue F)

Skålsjön                                             Kolsjärvi (Bogen)

Smedtorpet                                       Liukola (Brandval F)

Stampetorpet                                   Pöuhöinen (Brandval F)

Storberget                                         Mikkola (Grue F)

Soranstorp                                       Suurestorpa (Gräsmark)

Sorktjärn                                          Sorkalammi (Östmark)

Spettungen                                      Mammola (Lekvattnet)

Steinbråten                                      Kivaho (Vinger F)

Stentorp                                           Kivitorpa (Bogen)

Storberg                                           Mustikkamäki (Norra F)

Storberget                                        Mikkola (Grue F)

Strandbråten                                   Rantaho (Vitsand)

Strutstorpet                                     Moilainstorpet (Gräsmark)

Suhestorp                                        Suhoisentorppa (Gräsmark)

Suren                                                Suroinen (Elverum F)

Svartbäcken                                    Mustapuro (Lekvattnet)

Svartberget                                      Ullala (Vinger F)

Svartberget                                      Orala (Grue F)

Svarthultet                                       Holta (Vitsand)

Svartvadet                                        Kilpola (Våler F)

Svenshöjden                                    Vänshöuvä (Nyskoga)

Svenstorpet                                     Svännilä (Brandval F)

Svulttjärn                                         Nälkälampi (Gräsmark)

Sæterberget                                     Erkomäki (Brandval F)

Säterberget                                       Sätermäki (Södra F)

Söderlia                                             Tasala (Gräsmark)

Södra Lekvattnet                             Järvenpää (Lekvattnet)

Södra Röjdåsen                               Sikala (Östmark)

Södra Viggen                                   Karvala (Nyskoga)

Tallberg                                             Männymäki (Östmark)

Tasstorp                                            Tasala (Gräsmark)

Tenhunstorp                                    Tenhula (Östmark)

Tilktorpet                                         Tilkintorpa (Gunnarskog)

Tolgraven                                         Ukonhauvat (Södra F)

Totjärnsberg                                    Tutperi (Nyskoga)

Trindtjärnsbråten                           Pyörlamminaho (Gunnarskog)

Trolovsbråten (Brenna)                Naimaho (Brandval F)

Trøen                                                 Ryönä (Brandval F)

Turbeinstorpet                                 Turpiala (Åsnes F)

Tvengsberget                                    Venksperi (Grue F)

Tvärberg                                           Rumanmäki (Östmark)

Tväråna (v Rännberget)               Suhola (Östmark)

Tysketorpet                                    Tyskilä (Grue F)

Tysketorpet                                     Paalala (Grue F)

Tysktorp                                          Poalala (Nyskoga)

Tysktorp                                           Puaalala (Vitsand)

Uggelheden                                     Hölyxenmäki (Norra F)

Ulvsjön                                            Palotorppa (Gräsmark)

Varalden                                        Värälä (Vinger F)

Varaldsbakken                              Passula (Vinger F)

Varaldskogen                                Värälinmethä (Vinger F)

Varaldsänden                               Värälinpeä (Gunnarskog)

Veggelustorpet                              Kuhmalainen (Grue F)

Vianstorp                                       Vihoisentorpa (Gräsmark)

Viker                                              Viikero (Vinger F)

Västra Kalvhöjden                        Vasikkamäki (Östmark)

Västra Mulltjärn                            Saunoila (Östmark)

Våhlberget                                     Murtomäki (Vitsand)

Vålberget                                       Mullikala (Grue F)

Öjeberg                                         Himala (Nyskoga)

Ömmestorp                                   Öhmölä (Östmark)

Örsjötorp                                         Pervilä (Gräsmark)

Örtjärnshöjden (v Lekvattnet)     Niipimäki (Lekvattnet)

Østerby                                             Autiomäki (Vinger F)

Östra Kalvhöjden                           Lihavamäki (Östmark)

Östra Mulltjärn                              Oinola (Östmark)

Östra Mulltjärn                                Juhola (Östmark)

Østre Vermunden                           Pulkkila (Åsnes F)

Åranstorpet                                     Orala (Vinger F)

Samlet og sammensatt av Åsmund Skasdammen

Kilder:

*Gottlunds dagbok fra 1821

*Anna Forsberg og Niclas Persson: «Carl Axel Gottlunds förtekning över familjenamnen påde svenska og norska finnskogarna»

*Tuula Eskeland: «Fra Diggasborro til Diggasbekken»

*Diverse kart

*Muntlige kilder

Finsk - Norsk (alfabetisk)

Ahvenlamminmäki         Abbortjernsberg (Södra F)

Autiomäki                         Østerby (Vinger F)

Dyypinkankas                  Dypåsen (Södra F)

Erkomäki              Sæterberget/Gammelsæterberget (Brandval F)

Etelä-Kömi                       Kymmen (Gräsmark)

Faunaisi                            Fagernes (Austmarka)

Fielanmäki                       Lauvåsen (Brandval F)

Haalintorppa                   Haltorpet (Våler F)

Haikola                              Bredsjön (Lekvattnet)

Hannamäki                       Hænberget (Elverum F)

Harmoaäki                        Gråberget (Hof F)

Haukamäki                       Høgsjøberget (Åsnes F)

Haukola                             Höktorp (Södra Lekvattnet)

Havukota                           Barskjulet (Brandval F)

Heljamäki/Helkamäki    Helgeberget (Grue F)

Heponmäki                       Hästberg (Östmark)

Heppuisentorpa               Häppestorp (Gräsmark)

Hiiroisenmäki                  Hiransberg (Östmark)

Himala                               Öjeberg (Nyskoga)

Hokkala                             Håcktorp (Gräsmark)

Holta                                  Svarthultet (Vitsand)

Honkahalme                    Furuåsen (Norra F)

Honkamäki                       Furuberget (Åsnes F)

Honkamäki                       Honkamakk (Gräsmark)

Hotakkala                          Hattaktorp (Östmark)

Hujula                               Huatorpet (Åsnes F)

Huotari                             Hotaarstorp (Gunnarskog)

Huuskola                           Husketorpet (Södra F)

Hyytialä                             Hytjanstorpet (Grue F)

Härköisen autio               Kvarnberg (Lekvattnet)

Härköisen autio               Myrgubben (Lekvattnet)

Hölyxenmäki                    Uggelheden (Norra F)

Jaakola                               Mosevatnet (Brandval F)

Juhola                                Östra Mulltjärn (Östmark)

Jänsilä                               Lukashaugen Vestre (Grue F)

Jänsinmäki                      Josefsberg, Søndre (Lekvattnet)

Järvenpää                         Södra Lekvattnet (Lekvattnet)

Kaikkala                            Kajklanstorp (Östmark)

Kajvalampi                        Bruntjernsberget (Brandval F)

Kallaslampi                       Rintetorp (Gräsmark)

Kammoisenmäki             Kammesmakk (Gräsmark)

Kampiharju                      Kampbacken (Östmark)

Kankas                              Peistorpsmoen (Åsnes F)

Karjasilta                         Fäbron (Gräsmark)

Karttuisen ohta                Kartberg (Östmark)

Karttula                             Karttorp (Lekvattnet)

Karvala                             Södra Viggen (Nyskoga)

Kassin                               Skasen (Grue/Brandval F)

Kassinmäki                      Skasberget (Grue F)

Kassinpää                        Skasenden (Grue F)

Katamäki                         Enberget (Våler F)

Kaupila                             Kapistorp (Östmark)

Kekklia                             Djärkneliden (Södra F)

Kilpola                             Svartvadet (Våler F)

Kilpola                             Gransjøen (Hof F)

Kirkkomäki                     Juvberget (Åsnes F)

Kirkkomäki                     Juberget (Södra F)

Kitula                                Kittorp (v Långtjernåsen) (Gräsmark)

Kivaho                              Steinbråten (Vinger F)

Kivitorpa                         Stentorp (Bogen)

Koakkolampi                   Långtjärnstorp (Gräsmark)

Koarlola                           Karlstorpet og Nytorpet

Koisila                              Nordre Vermunden (Åsnes F)

Kolsjärvi                          Skålsjön (Bogen)

Konkari                           Kärnberget (Nyskoga)

Kotamäki                         Lill-Rännberg (Östmark)

Krasperi                           Græsberget (Brandval F)

Kuhmalainen                   Veggelustorpet (Grue F)

Kukkola                           Långnäs (Gräsmark)

Kusetinmäki                    Kvesetbeget (Hof F)

Kymölä                             Avundsåsen (Södra F)

Kähköisen kankas           Käckåsen (Östmark)

Kähkölä                             Käcktorp (Lekvattnet)

Käiväräisen autio             Mortenstorp (Brandval F)

Kärmemäki                      Ormberget (Brandval F)

Köisilä                              Gretviken (Åsnes F)

Kössila                               Kösstorp (Gunnarskog)

Lebiko                               Oreholtet (Vinger F)

Lehtolamminaho             Mackaretjärn underbruk (Södra F)

Lehtomäki                       Løvhøgda (Brandval F)

Lehtomäki                       Lövåsen (Lekvattnet)

Lihavamäki                      Östra Kalvhöjden (Östmark)

Liukoinen                         Luktorpet (Grue F)

Liukola                              Smedtorpet (Brandval F)

Lounasi                             Långnäs (v Kymmen)

Lumsintorpa                    Lomsen (Lekvattnet)

Luskala                             Lusketorp (Gräsmark)

Lutua                                 Lutnes (Trysil F)

Lyystamäki                      Lystadberget (Brandval F)

Mammola                         Spettungen (Lekvattnet)

Mannisen aho                  Mannisbråten (Vitsand)

Martila                              Halvarstorp (v Nøkkelvatnet) (Östmark)

Mikkola                             Storberget (Grue F)

Moilainstorp                    Bondtorp (Gräsmark)

Moilainstorpet                 Melandstorpet (Vinger F)

Moilainstorpet                 Strutstorpet (Gräsmark)

Monkanranta                   Mangstrand (Vitsand)

Mortila                              Ormhöjden (Lekvattnet)

Mullikala                          Vålberget (Grue F)

Murtomäki                      Våhlberget (Vitsand)

Mustapuro                       Svartbäcken (Lekvattnet)

Mustikkamäki                 Storberg (Norra F)

Myllyllä                            Kvarntorp (Lekvattnet)

Mängenjoki                     Mengåa (Vinger F)

Männymäki                     Tallberg (Östmark)

Naimaho                          Trolovsbråten/Brenna (Brandval F)

Napura                             Skjærberget (Trysil F)

Neuvola                            Bjurberget (Södra F)

Niipimäki                         Örtjärnshöjden (v Lekvattnet) (Lekvattnet)

Nikkarila                         Mackartjärn (v Bjurberget)

Nälkälampi                      Svulttjärn (Gräsmark)

Närkilä                             Närkelanstorpet (Bogen)

Oinola                              Östra Mulltjärn (Östmark)

Orala                                Åranstorpet (Vinger F)

Orala                                Orrtorp (Gräsmark)

Orala                                Svartberget (Grue F)

Paalala                              Tysketorpet (Grue F)

Pakkala/Pakkola             Bakken (Åsnes)

Palonmäki                        Igelsjöberget (Nyskoga)

Palotorppa                       Ulvsjön (Gräsmark)

Passula                              Varaldsbakken (Vinger F)

Pennaholtet                     Holt (Brandval F)

Pennala                            Bengtstorpet (Bogen)

Perttula                            Lukashaugen Østre (Grue F)

Pervilä                             Örsjötorp (Gräsmark)

Piesala                             Peistorpet (Åsnes F)

Pitkäsuvanto                   Långflon (Norra F)

Poalala                            Tysktorp (Nyskoga)

Pohjus Kitula                  Kittmon (Lekvattnet)

Porkala                            Burktorp (Gräsmark)

Porkkala                          Barkebråten (Brandval F)

Puaalala                           Tysktorp (Vitsand)

Pulkkila                           Østre Vermunden (Åsnes F)

Puntainen                        Ormhöjden (Lekvattnet)

Puontila                           Pyntetorp (Lekvattnet)

Puraisen nuppi                Badstuknappen (Norra F)

Purala                              Röjdoset (Östmark)

Puro                                Alundbekken (Åsnes F)

Puttola                             Norra Röjdåsen (Östmark)

Puukaula                         Kavelåsen v Arnsjön (Östmark)

Puupola                            Popetorp (Gräsmark)

Puuvi                                 Bogen (Bogen)

Pyntälä                             Norra Pyntetorp (Gräsmark)

Pyntälä                             Pynten (Vinger F)

Pyörlamminahi                Trindtjärnsbråten (Gunnarskog)

Pöhuhöinen                     Stampetorpet (Brandval F)

Raatikkala                        Rotberget (Grue F)

Raivio                               Rönningen (Gunnarskog)

Rajaho                               Rådelsbråten (Våler F)

Rajaho                              Rådelsbråten (Norra F)

Rakuuninkangas             Dragonmoen (Vinger F)

Rantaho                           Strandbråten (Vitsand)

Rantamäki                       Runnisjöviken (Östmark)

Riitaho                              Kindsjöberget (Södra F)

Ronkaistentorpa              Ronketorpet (Brandval F)

Ronkaisentorppa             Runketorp (Gräsmark)

Rumanmäki                     Tvärberg (Östmark)

Rusala                                Rosatorp (Östmark)

Ruukinmäki                    Kroktorp (Gräsmark)

Ruununmaa                     Kronskogen (Östmark/Fryksände)

Ruusinmäki                     Pylketorp (Östmark)

Ryki                                   Röjden (Södra F)

Rysjöninmäki                  Frysjøberget (Grue F)

Ryökä                               Rauken (Hof F)

Ryönä                               Trøen (Brandval F)

Räisälä                              Løvhaugen (Grue F)

Rämäksentorppa             Rämestorp (Gräsmark)

Rämälä                            Digerberget (Nyskoga)

Saarjärvi                          Holmsjötorp (Gräsmark)

Salmi                                Bolneset (Brandval F)

Samulinkangas                Rotnemoen/Samuelsmoen (Grue F)

Sarvilampi                        Horntjärnstorp (Lekvattnet)

Sarvimäki                         Halvortjernsberg (Grue F)

Saunanuppi                      Bastuknappen (Norra F)

Saunoila                            Västra Mulltjärn (Östmark)

Siikaisen autio                 Silkisberget(?) (straks ø Abrahamstorpet) (Brandval F)

Siikajoki                          Sikåa (Vinger F)

Sikaisenlahti                    Sikasvik (Gräsmark)

Sikala                               Södra Röjdåsen (Östmark)

Siloisen autio                  Silkisberget(?) (VSV  Mosevatnet) (Brandval F)

Sipilä                               Gåstjern/Halvarstorp (v Nøkkelvatnet) (Östmark)

Sipilä                               Långsjöhöjden (Lekvattnet)

Sipilä                               Sigfridstorp (Östmark)

Soljomäki                        Skåkberget (Grue F)

Sorkalammi                     Sorktjärn (Östmark)

Sorkan Rouka                 Marklärten (Östmark)

Suhoisentorppa               Suhestorp (Gräsmark)

Suhola                             Tväråna (v Rännberget) (Östmark)

Suroinen                         Suren (Elverum F)

Suurestorpa                     Soranstorp (Gräsmark)

Suutarinsauna                 Råholtet/Abrahamstorpet (Brandval F)

Svännilä                          Svenstorpet (Brandval F)

Sänkaho                          Kindsjön (Södra F)

Talakara                          Blindhanstorp (Södra F)

Tasala                              Söderlia (Gräsmark)

Tasala                              Tasstorp (Gräsmark)

Tenhula                           Tenhunstorp (Östmark)

Tilkintorpa                      Tilktorpet (Gunnarskog)

Tulpa                              Dulpetorpet (Hof F)

Turpiala                          Turbeinstorpet (Åsnes F)

Tutperi                            Totjärnsberg (Nyskoga)

Tyskilä                            Tysketorpet (Grue F)

Törölä                             Nässkogen (Gräsmark)

Uaavila                            Aven (Norra F)

Ukonhauvat                    Tolgraven (Södra F)

Ullala                              Svartberget (Vinger F)

Ullila                               Lia (Södra F)

Ulvimäki                         Flisberget (Elverum F)

Uötilä                              Runnsjötorp (Östmark)

Vaisila                             Norra Viggen (Nyskoga)

Vasikkamäki                   Västra Kalvhöjden (Östmark)

Vattaho                           Ersberg (Norra F)

Vemo                              Femoen (Vinger F)

Venksperi                       Tvengsberget (Grue F)

Vihoisentorpa                 Vianstorp (Gräsmark)

Viikero                            Viker (Vinger F)

Vänshöuvä                      Svenshöjden (Nyskoga)

Vilhula                            Skråckarberget (Södra F)

Vuaaheninmäki               Lønnhøyden (Vinger F)

Värälinmethä                   Varaldskogen (Vinger F)

Värälinpeä                       Varaldsänden (Gunnarskog)

Värälä                             Varalden (Vinger F)

Yöperinmäki                   Abborhøgda (Vinger F)

Öhmölä                           Ömmestorp (Östmark)

Ämtila                             Abrahamstorpet (Brandval F)

Samlet og sammensatt av Åsmund Skasdammen

Kilder:

*Gottlunds dagbok fra 1821

*Anna Forsberg og Niclas Persson: «Carl Axel Gottlunds förtekning över familjenamnen påde svenska og norska finnskogarna»

*Tuula Eskeland: «Fra Diggasborro til Diggasbekken»

*Diverse kart

*Muntlige kilder